fbpx
Finike Oto Çekici

TUZLA OTO ÇEKİCİ

TUZLA OTO ÇEKİCİ

Tuzla Oto Çekici Nedir?

Yolyardimara.com sitesinden bulunduğunuz il ve ilçe filtrelenmesiyle Tuzla Oto Çekici, hizmetini satın alabilirsiniz.

Tuzla Oto Çekici Önemi

Günümüz dünyasında otomobil, lüks değil zorunluluktur. Gelişen teknoloji ile pek çok model araç trafiktedir. Ancak bazı durumlarda, araç yürümeyebilir, yolda kalabilir, ya da trafikte yanlış yere park edilebilir.

İşte bu gibi zaruri durumlarda aracı olduğu yerden alıp, en yakın tamirhaneye ya da trafik kurallarına uymayan araçları bulunduğu yerden almak için  kullanılan motorlu araçlara Oto Çekici denir.

Bu tarz araçlarda yük taşınmaz. Sadece otomobili çekmek için kullanılır.

Yaşadığımız şehirlerde yaşanılan yoğun trafik yüzünden, küçük ya da büyük hasarlı trafik kazaları olabilir.

Ya da araçlarda olan işlevsel bir bozukluk nedeniyle belki de hava şartlarına bağlı olarak, yağmur ve karda otomobil yürümeyebilir. İşte bu zamanlarda kurtarıcımız, Oto çekicileridir.

Hareket halinde olmayan araçların bir yerden başka bir yere nakledilmesi işleminde çekicilerden yararlanılır. Aracın arıza veya kaza yapması gibi nedenlerle hareket edemiyor oluşu, yardım amaçlı çağırmanın başlıca nedenidir.

Oto çekiciler, özel mekanizmaya sahip araçlardır. Bazı çekiciler hidrolik sistemle arabayı kaldırıp taşırken bazıları ise elektrikli sistemle çalışır.

Çekicilerin kasa sistemleri de farklılık gösterir. Kayar kasalı çekiciler, sabit kasalı çekiciler ve ahtapot çekiciler arasından, çekilecek aracın özelliğine göre seçim yapılabilir.

Oto çekici  insanlara zor zamanlarında faydası olan en önemli araçlardan birisidir.

Son dönemde araç sayısının artmasına bağlı olarak önemi gittikçe artan ve büyük oranda talep olan bir nakliyat işi de diyebiliriz.

İnsanlar yola çıktıklarında başlarına ne geleceğini bilemiyorlar.

Her an her şeyle karşılaşmak mümkün.

Hele Tuzla  gibi hem insan hem araç trafiğinin yoğun olduğu bir yerde acil oto çekiciye duyulan ihtiyaç her gün artış göstermektedir.

Kış ayları yine sürücü açısından olumsuz etkinin olduğu dönemlerden birisidir.

Ayrıca acemi şoförlüğün etkisi de çekiciye duyulacak ihtiyacı artırabilir.

Kış ayları, gece yolculukları, yorgun ve uykusuz yapılan yolculuklar kaza riskini artırır.

Bu yüzden daha dikkatli olunması ve kazaya mahal verilmemesi gerekir.

İşte böyle durumlarda sizi bulunduğunuz olumsuz durumlardan çekilip alacak ve servise ya da istediğiniz tamirciye götürecek araca çekici denmektedir.

Ve ne zaman, nerede size gerekli olacağını bilemezsiniz.

ARAÇLARINIZ HANGİ DURUMLARDA çekilir?

Kaza ve arıza haricinde bazı durumlarda araçlar görevlilerin temin edeceği çekiciler tarafından çekilebilir. Aracınızı yanlış park etmişseniz, bir süre sonra yerinde bulamayabilirsiniz. Yaya kaldırımı ve yaya geçitlerine park edilen araçlar çekilir.

  1. Toplu taşıma araçları, belirlenmiş taksi ve dolmuş duraklarında bulunan araçlar çekilir.
  2. Kamu kurumları ve hastanelerin ve garajların önüne park edilen araçlar da çekici tarafından çekilir.
  3. Tünel giriş ve çıkışlarına, kavşak bölgesine, köprü girişlerine bırakılan arabalar çekilir.
  4. Engelliler için ayrılmış özel alanlara park edilen araçlar, yine çekiciler tarafından  götürülecektir.
Araç Çekici (Kurtarıcı) Çeşitleri?

Araç çekicilerinin çekecekleri araç türlerine göre farklı çeşitleri mevcuttur:

Çatallı çekici: Altına giren iki büyük çatal sayesinde araç, forklift düzeninde olduğu gibi kaldırılarak çekici kasasına konur. Bu sistemle yolun ve aracın uygunluğuna göre araç ister sağ ister ise sol taraftan çekiciye yüklenebilir. Kablolu kumandası mevcuttur.

Tepeden çekici: Genellikle trafik polislerinin kullandığı araç çekici sistemidir. Bu çekici tipi aynı zamanda ahtapot çekici olarak da bilinir. Tepeden inen vincin dörtlü çatalına tekerlekler bağlanarak çekilecek araç, çekicinin kasasına konur.

Ayrıca arka kısımda bulunan çift tekerlek çekici sayesinde de iki araç birden taşınabilir. Bu çekici hizmeti esnasında araç kapılarının açılmasına gerek kalmaz.

Vinçli kayar platform: Yolda kalan araç hareket ettirilebiliyorsa çekicide bulunan kayar platforma girmesi sağlanır.

Eğer araç hareket ettirilemiyorsa çekicide bulunan vinç tarafından platforma çekilir. Bu çekici türü de arka kısmında bulunan çift tekerlek çekici sayesinde iki araç birden taşıyabilir.

Oto transfer çekicisi: Çekicide bulunan hidrolik makaralı vinç vasıtası ile çekilecek araç damperli platforma çekilir. İndirilmek istendiğinde damper kaldırılarak kontrollü bir şekilde makara gevşetilir.

Oto Çekici Hizmetini  Nasıl Alırsınız?

Araçlar ile bir yerden başka bir yere giderken herhangi sebeple aracınız yolda kalabilir. Bu arada önemli olan günün her saati firmayı arayarak çekici ya da kurtarıcı araç talep edebilirsiniz. Özellikle gece acil durumlarda da firmaya ulaşabilirsiniz.

Firma sizin aracınızın modeline uygun olan bir çekiciyi en kısa süre içerisinde aracınızın bulunduğu noktaya gönderir ve aracınıza her hangi bir zarar gelmeden aracın güvenli bir bölgeye çekilmesini sağlar.

Ayrıca aracın çekilmesi sırasında fotoğraflarının çekilmesi, güvenli bir bölgeye nakledilmesi gibi tüm işlemler firma tarafından yapılıyor.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Takip Etmeyi Unutmayın

İnstagram Hesabımızı Takip Et

►Tuzla Oto Lastik Adlı Yazımızı Okumak için Tıklayın.