fbpx
Saray Oto Çekici

BEYPAZARI OTO ÇEKİCİ

                                                          BEYPAZARI OTO ÇEKİCİ

Beypazarı Oto Çekici Nedir?

Yolyardimara.com sitesinden bulunduğunuz il ve ilçe filtrelenmesiyle Beypazarı Oto Çekici, hizmetini satın alabilirsiniz.

Motorlu taşıtlarınızın olası bir kaza veya hasar durumu söz konusu olması durumunda Yolyardimara.com web sitesinden Beypazarı Oto Çekici, kategorisinden dilediğiniz hizmeti satın alabilirsiniz.

Çekiciler hemen hemen her tip araç için hizmet verebiliyorlar.  Römork ve yarı römorklar, ve diğer araç çeşitlerini çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıtlara “çekici” denmektedir.

Aracınızla seyahat ederken aracınız beklenmedik bir zamanda arıza yapabilir yada park ettiğiniz konumda arabanız calismayabilir. Bu gibi acil durumlarda arabanızın servise götürülmesi gerekir. Arabaniz çalışmadığı için aracınızı oto çekici ile cektirmeniz gerekir.

Oto çekici arızalı yada kazalı araçları servise göndermek için imal edilmiş hidrolik sistemle yada elektrik sistemi ile çalışan  özel mekanizmaya sahip olan araclardir.

Oto çekiciler kayar kasa, sabit kasa ve ahtapot çekici yani kaldır götür vinçli çekici, ağır ticari çekici, 4*4 çekici gibi olmak üzere çeşitlere ayrılır. Oto çekicinın bilinen bir çok adları vardır. Bunlardan bazıları oto çekici , oto kurtarıcı, oto kurtarma, yol yardım aracı,  araba çekici olarak adlandırılır.

Oto Çekici Çeşitleri

  • Çatallı çekici
  • Tepeden Çekici
  • Vinçli Kaya Platform
  • Oto Transfer Çekici

Çatallı Çekici

Çatallı çekicinin çalışma prensibi forklift düzeni gibidir. Forklift iş makinasında kullanılan çatallar yükü alttan kaldırır ve çekerek taşır.

Tıpkı forklift düzeninde olduğu gibi araç altına giren iki büyük çatal sayesinde araç kaldırılır ve çekici kasasına konur. Yolun ve aracın uygunluğuna bağlı olarak sol ya da sağ taraftan araç çekiciye yüklenebilir

Tepeden Çekici

Tepeden çekici daha çok trafik polislerinin kullandığı bir kurtarıcı sistemidir. Tepeden çekicinin bir diğer adı ahtapot çekicidir. Burada vinç tepeden iner ve dörtlü çatalına tekerlekler bağlanır.

Araç güvenli bir şekilde çekicinin kasasına yerleştirilir. Dört bir yandan çatal aracı ile tekerleğe bağlandığı için ahtapot gibi aracı sarar ve araç, çekici kasasına güvenle yerleştirilir.

Kayar Platform

Trafikte sık karşılaşılan çekici sistemlerinden biridir. Eğer araç yolda kaldıysa ve hareket ettirebilme kapasitesi varsa araç, çekicide bulunan kayar platforma girer. Bir çeşit kaydırma da denebilir.

Eğer aracın hareket etmesi imkânsız ise bu durumda devreye vinç girer. Bu vinç ile araç, platforma çekilir.

Oto Transfer Çekicisi

Oto transfer çekicisinde hidrolik makaralı bir vinç vardır. Bu vinç aracılığı ile çekilecek olan araç damperli bir platforma yüklenir. Aracın transferi sırasında damper kaldırılır ve makara gevşetilerek aracın güvenli bir şekilde çekilmesi sağlanır.

Beypazarı Oto Çekici Hizmeti Nasıl Alınıyor?

Araçlar ile bir yerden başka bir yere giderken herhangi sebeple aracınız yolda kalabilir. Bu arada önemli olan günün her saati firmayı arayarak çekici ya da kurtarıcı araç talep edebilirsiniz.

Özellikle gece acil durumlarda da Beypazarı Oto Çekici ulaşabilirsiniz.

Beypazarı Oto Çekici, sizin aracınızın modeline uygun olan bir çekiciyi en kısa süre içerisinde aracınızın bulunduğu noktaya gönderir ve aracınıza her hangi bir zarar gelmeden aracın güvenli bir bölgeye çekilmesini sağlar.

Ayrıca aracın çekilmesi sırasında fotoğraflarının çekilmesi, güvenli bir bölgeye nakledilmesi gibi tüm işlemler firma tarafından yapılıyor.

Treyler Nedir?

Treyler , motorlu bir taşıt tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine has bir şekilde tasarlanıp imal edilen en az bir dingili ve çekildiği taşıta çeki oku, döner tabla, kanca vb adlarla tanımlanan bir bağlantı aygıtı aracılığı ile bağlanan yük taşıma amaçlı karayolu taşıt aracıdır.

Treyler; özetle yarı römork olarak isimlendirdiğimiz en az 1 dingilli ve “Çekici” ile çekilerek (bir kısmı da taşınarak)hareket edebilen yük taşıma aracıdır.

Üzerindeki yükün bir kısmını kendisine bağlı dingilin (dingillerin)taşıdığı, diğer kısmını da “Çekici” aracın taşıdığı araçtır.

Farkındalık sağlamak için; Yarı römork: yükün tamamını değil bir kısmını, römork ise: yükün tamamını taşıyan araçlardır. Treylerin diğer bir adı da “dorse”dir. Bunlar en çok kullanılan isimlendirmelerdir.

Resmi kullanım adı ise “Yarı römork”tur. Treyler, çekici araca “King Pimi” (Kingpin) denilen flanşlı bir yapıya sahip 2 inç ve 3,5 inç ölçülerinde iki farklı tipte bağlantı aparatı ile bağlanmaktadır.

Çekici üzerinde king piminin girebileceği özel bir tabla olmaktadır. Treylerlerin ebatları ve ölçülerini, seyir şartları Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 128. maddesinde belirtilmiştir. Lowbed: İş Makinaları ve/veya bölünemez büyük ebatlı veya ağır yüklerin nakliyesini gerçekleştirmek için kullanılan “Yarı Römork” araçlara verilen genel addır.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Takip Etmeyi Unutmayın

İnstagram Hesabımızı Takip Et

►Beypazarı Oto Lastik Adlı Yazımızı Okumak için Tıklayın.