fbpx
Bergama Oto Elektrik

AYAŞ OTO ELEKTRİK

AYAŞ OTO ELEKTRİK

Ayaş Oto Elektrik Nedir?

Oto Elektrikçisi, motorlu taşıtlarda, aracın elektrik sistemlerindeki arızayı bulan, taşıtların elektrik donanımının yapılması, onarılması ve yenileştirilmesi gibi çalışmalarda bulunan kişidir.

Yolyardimara.com sitesinden bulunduğunuz il ve ilçe filtrelenmesiyle Ayaş Oto Elektrik, hizmetini satın alabilirsiniz.

Motorlu araçlarınızın tüm elektrik sorunlarında ve aksiliklerde aracınızın elektrik arızalarını gidermektedir Ayaş Oto Elektrik, kategorisi sağlamaktadır.

Elektrik akımı negatif kutuptan pozitif kutuptan pozitif kutba doğru gitme hareketidir. Motorlu araçlarda binek ve hafif ticari araçlarda elektrik gerilimi (akü gerilimi) 12 volttur. Ticari araçlarda (otobüs kamyon tır ) ise elektrik gerilimi 24 volttur.

Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depolar. Elektrikli araçlar çalıştığında kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Motorun çalışmadığı zamanlarda ışıkları ve özel alanları çalıştırır. Motorun ilk hareketini sağlayan marş motoruna elektrik verir.

Akü kutup başları akünün üzerinde kurşundan yapılmış olan artı(+) ve eksi(-) şeklinde yerleştirilmiştir. Artı kutup başı eksi kutup başına göre daha kalındır. Araçlarda bulunan aküler sulu tip elektrolitli akülerdir.

Oto Elektrikçisi;

 • Aracın aydınlatma, ısıtma sistemlerindeki arızayı bulur ve aracı onarır,
 • Oto elektrik tesisatını döşer, gerekli ayarları teknik kurallara uygun olarak yapar,
 • Değişik marka ve modeldeki taşıtların marş motorları, marşşalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri (konjektör), aydınlatma sistemleri, far ayarları, bataryalar (akü), bobinler, alet tablosu göstergeleri ve ateşleme sistemlerini kontrol eder, bunların arızalarını saptar.

Ayaş Oto Elektrik Sistemleri Nelerdir?

Akü Arızası: Oto elektrik denilince akla hemen akü geliyor. Zira, akü bitince araçta elektrik sistemine dair parçalar çalışmaz. Aslında motor da çalışmayacağı için araç da çalışmaz. Akü arızası ya da akü bitmesi sorunu için size en yakın Otopratik oto servis noktasına ulaşabilirsiniz.

Akü Arıza Işığı Yanıyorsa: Akü bittiğinde ya da bitmek üzere olduğunda araçlar maalesef herhangi bir uyarı vermez. Eğer aracınız çalışıyorken akü arıza lambası yanıyorsa bu durumda aküyü şarj eden besleme ünitesinde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Akü Nedir?

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve devresine alıcı bağlandığı zaman bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirerek dış devreye veren bir üreteçtir.

 Akünün Görevi Nedir?
 • Araç motoru çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek. (Radyo. Kalorifer, sigara yakacağı, lambalar gibi alıcılar.)
 • Motorun ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik akımı vermek.
 • Motor çalişırken elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak.(Yani yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj bazen fazla yükseleceğinden alıcıların zarar görmesine sebep olabilir.)
 • Bu durumda akü alternatörün oluşturduğu akımın bir kısmını üzerine alarak aşırı voltajın yükselmesini önler.
 • Ayrıca taşıt çalışırken motordan hareket alan şarj sistemi alıcıları besleyebilse de motor durduğu anda bazı gereksinimler için yine elektrik enerjisine ihtiyaç vardır.
 • Bu fonksiyonlar araçta akü ile sağlanmaktadır. Bu akünün araç üzerindeki çevrimi aşağıdaki gibidir.
Akünün Çeşitleri Nelerdir?
 • Kurşun Akü Kurşun aküler yapı olarak 3 kısımdan oluşmaktadır: Batarya kutusu, elemenlar ve elektrolit denilen kimyasal karışım
 • Batarya Kutusu Sert plastikten presleme suretiyle yapılmıştır. İçerisindeki elemanların birbirine temas etmemesi için bölümlenmiştir.
 • Elemanlar Plakalar, seperatörler, kutup başları, eleman kapağı ve elektrolitten oluşmaktadır.
 • Elektrolit Sülfürik asit ve saf su karışımıdır. Akü (batarya) içersindeki kimyasal reaksiyonu sağlar.
 • Kalsiyumlu Akü Günümüzdeki kurşun-asit bataryalarda kullanılan kurşun ızgaraların mekanik ve kimyasal dayanaklılığını arttırmak için kurşun içerisine eklenen antimonun yerini kalsiyum almıştır.
 • Antimon bataryanın çalışması sırasında gaz oluşumunu hızlandırır ve aşırı su kaybına neden olur. Bu nedenle bu bataryalar sürekli bakım gerektirir.
 • Antimonun bu olumsuz etkisini gidermek için ızgaralara antimon yerine kalsiyum eklenir.
 • Kalsiyumun avantajı normal şarj voltajlarında gaz oluşumunu 75 oranında azaltmış olmasıdır. Bu nedenle normal çalışma ömürlerinde su ilavesine gerek duymazlar.
Ayaş Oto Elektrik Kapsamında Yapılanlar Nelerdir?

Oto elektrikçileri mesleklerini icra ederken çeşitli alet ve edevatlar kullanırlar. Bunlar arasında çeşitli ayarlarda tornavidalar, penseler, inç ve metrik takım anahtarları, hidrometre, kutup başı, lehim tabancası vb. aletler bulunmaktadır.

Oto elektrik mesleğini tercih eden kişilerde belirli bazı özelliklerin sulunması gerekmektedir. Bunlardan bazıları kısaca şunlardır; İnce işçilik için el becerisine sahip olmalıdırlar. Hassas bölgelerde çalışacakları için titiz olarak çalışma ahlakları olmalıdır.

Sürekli gelişen elektrik aksamlarını takip edebilmek için fen ve teknolojiye alakalı ve istekli olmalıdırlar. İnce detaylı çalışma yapacakları için detaylı bakabilmeli ve ayrıntılara odaklanabilen bir yapıya sahip olmalıdırlar.

Oto elektrikçileri genel olarak otomotiv fabrikaları, küçük ölçekli atölyelerde, özel veya yetkili servislerde rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Takip Etmeyi Unutmayın

İnstagram Hesabımızı Takip Et

►Ayaş Oto Transfer Adlı Yazımızı Okumak için Tıklayın.