fbpx
Nevşehir Oto Elektrik

ALTINDAĞ OTO ELEKTRİK

ALTINDAĞ OTO ELEKTRİK

Altındağ Oto Elektrik Nedir?

Motorlu araçlarınızın elektrik ile ilgili tüm aksiliklerinizde Altındağ Oto Elektrik yardımınıza bir tık uzaktadır.

Oto elektrik, motorlu taşıtlarınızın tüm elektrik sorunlarına çözüm bulmaktadır. Altındağ Oto Elektrik, araçlarınızın  elektrik sistemlerindeki arızayı bulan, taşıtların elektrik donanımının yapılması, onarılması ve yenileştirilmesi gibi çalışmalarda bulunan sektördür.

Yolyardimara.com web sitesi üzerinden bulunduğunuz il veya ilçe kategorisiyle Altındağ Oto Elektrik, hizmetini satın almak artık çok kolay.

Altındağ Oto Elektrikçi Hangi  Durumlarda Kullanılır?

 • Motorlu taşıtların akü sisteminde sorun yaşama durumunda
 • Aracın radyo, teyp gibi hasarlarının onarılmasında

OTO ELEKTRİK

Araçlarda elektrik sistemi çok önemlidir. Elektrik sistemi arızaları, aracın pek çok alandaki fonksiyonuna doğrudan etki eder. Bu nedenle elektrik sistemi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Oto elektrik arızası için otopratik.com.tr üzerinden online olarak randevu alabilir,size en yakın Otopratik noktasından destek isteyebilirsiniz. Peki, oto elektrik arızalarının nedenleri nelerdir ve nasıl çözülür?

Akü Arızası

Oto elektrik denilince akla hemen akü geliyor. Zira, akü bitince araçta elektrik sistemine dair parçalar çalışmaz. Aslında motor da çalışmayacağı için araç da çalışmaz. Akü arızası ya da akü bitmesi sorunu için size en yakın Otopratik oto servis noktasına ulaşabilirsiniz.

Akü Arıza Işığı Yanıyorsa!

Akü bittiğinde ya da bitmek üzere olduğunda araçlar maalesef herhangi bir uyarı vermez. Eğer aracınız çalışıyorken akü arıza lambası yanıyorsa bu durumda aküyü şarj eden besleme ünitesinde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Şarj Dinamosu Bozuk Olması Durumda

Araçlardaki elektrik arızalarının nedenleri arasında yer alan şarj dinamosunun bozulması, çok sık rastlanan bir problemdir. Araçta gösterge ışıkları sönük duruyorsa, elektrikli camlar yavaş iniyor ya da yarıda kalıyorsa, sıcak tel kokusu geliyorsa şarj dinamosu çalışmıyor demektir. Şarj dinamosu, aküyü beslediği için bir süre sonra akü de çalışmayacaktır.

Oto elektrik arıza çözümleri için Otopratik uzmanlarına güvenebilirsiniz. Sabancı güvencesiyle size en yakın Otopratik hizmet noktasından destek alabilir, olarak fiyat teklifi de isteyebilirsiniz. Sistemli, pratik ve net çözümler elde etmenin keyfini sürebilirsiniz.

 Akü Nedir?

Akünün görevi öncelikle ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik akımı vermek, araç motoru çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motor çalışırken elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak böylece yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj bazen fazla yükselebileceğinden alıcıların zarar görmesini engellemektir.

Negatif plaklar aktif madde olarak, saf kurşun içerir. Plakların arasına, kısa devreyi önlemek için plakları izole eden separatörler/ ayırıcılar yerleştirilir.

Ayırıcılar, plaklar arasındaki kimyasal tepkimeyi engellemeyecek şekilde çok küçük gözenekleri bulunan maddelerden yapılır.

Akünün içine sülfürik asitle saf su karışımı olan elektrolit konulur. Elemanlar arası seri olarak kurşun köprülerle bağlanmıştır.

Araç Aküsü Hangi Durumlar Bitebilir?
 • Araba çalışmazken iç ışıklarının, radyosunun veya diğer elektronik aksamlarının çalışır bırakılması.
 • Araba çalışmazken havalandırmanın açık bırakılması
 • Aracın uzun süre çalıştırılmaması
 • Aracın aküsünü şarj etmekle görevli aksamında arıza çıkması
 • Çok düşük sıcaklıklarda akünün donması
Bu Durumda Kimleri Arayabilirsiniz?
 • Aile veya arkadaşlar: Arabanızın aküsünü şarj edebilmeniz için gerekli olan çalışır otomobili getirebilirler.
 • Çekici: Aracınızı aküsünün şarj edileceği bir tamir noktasına götürmenizi sağlarlar.
 • Yol yardımı: Garanti kapsamındaki bir araç ise üretici firmanın yol yardım hizmeti olabilir. Kullanım kılavuzunu inceleyin.
Altındağ Oto  Elektrik ile Verilen Hizmetler
 • Aracın aydınlatma, ısıtma sistemlerindeki arızayı bulur ve onarır,
 • Oto elektrik tesisatını döşer, gerekli ayarları teknik kurallara uygun olarak yapar,
 • Değişik marka ve modeldeki taşıtların marş motorları, marş şalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri (konjektör), aydınlatma sistemleri, far ayarları, bataryalar (akü), bobinler, alet tablosu göstergeleri ve ateşleme sistemlerini kontrol eder, arızalarını saptar,
 • Arızalı parçaları, yenisiyle değiştirir veya onarır.
Altındağ Oto Elektrik Kablo Hakkında

Oto elektrik tesisatında elektrik iletimi için iletken bakır kablolar kullanılır. Kabloların dış yüzeyleri yalıtım amacıyla renkli yalıtkan malzemeyle (plastikle) kaplanmıştır.

Kabloların yalıtkan kaplamaları, tesisatta kolayca teşhis edilebilmeleri için çeşitli renklerde (renk çiftlerinde) imal edilirler. Kablolar araçta birçok kısımda eğilip kıvrılarak kullanılırlar; kablonun kolayca bükülebilmesi (esnek olabilmesi), kolayca bağlantılarının yapılabilmesi, zarar görmeden ve titreşimlerden etkilenmeden kullanılabilmesi için, yapısı ince bakır tel demetleri şeklinde üretilirler.

Tek bir kalın bakır teli eğip bükmek ve tesisatta kullanmak zordur fakat aynı kalınlıkta çok telli bakır kablo kolayca eğilip bükülebilir ve aynı amper değerinde elektriği iletebilir.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Takip Etmeyi Unutmayın

İnstagram Hesabımızı Takip Et

►Altındağ Oto Transfer Adlı Yazımızı Okumak için Tıklayın.